Festival Eurotrialog Mikulov (24.–25. 8. 2012) věnují pořadatelé i hudebníci ruské skupině Pussy Riot

 

Čeští hudebníci i pořadatelé festivalu se staví na stranu vězněné skupiny Pussy Riot, jejich názorů a  jejich práva svobodně názor vyjádřit.
 

Pořadatelé festivalu Eurotrialog byli jedním z iniciátorů koncertu „Už zase zavírají muzikanty“, který se odehrál 15. 5. 2012 v Praze. Také skupiny, které na tomto koncertě vystoupily, patří do okruhu spřízněných skupin kolem mikulovského festivalu a pořádající agentury. Proto se hudebníci i pořadatelé shodli na tom, že mikulovský festival symbolicky věnují vězněné skupině Pussy Riot. Tři členky Pussy Riot – Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová jsou obviněny z výtržnictví kvůli únorovému happeningu v centrálním moskevském kostele. Hrozí jim několik let vězení. Moskevský soud drží hudebnice od února ve vazbě. Vedoucí skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek vysvětluje:  „Jako muzikant mám jistou možnost oslovovat lidi něčím, o čem si myslím, že je to důležité. Nakonec to je i smysl tvorby. Případ Pussy Riot je donebevolající křivda a manipulace, navíc těm holkám hrozí vysoké tresty. Připadlo mi to jako nejlogičtější reakce; kdyby se těmto věcem člověk nepostavil, mohlo by to v budoucnu potkat i jeho. V mém případě hrála roli i vlastní zkušenost z minulého režimu. Nápad věnovat Pussy Riot festival je příležitost, jak před nastávajícím soudem na případ znovu upozornit.“  Pořadatel koncertu „Už zase zavítají muzikanty“ a současně pořadatel festivalu Eurotrialog Mikulov Romek Hanzlík upřesňuje: „Rozhodně se stavíme na podporu vězněných hudebnic a jejich práva svobodného názoru a projevu. Po uspořádání květnového koncertu ‚Už zase zavítají muzikanty‘ se nám jeví jako další zviditelnění nespravedlivého věznění věnovat Pussy Riot náš festival."
 
Festival Eurotrialog byl původně zaměřen na hudbu ze tří sousedích států – Česka, Slovenska a Rakouska. Již dávno se však neomezuje na umělce ze zakládajících tří států. Letos je například jednou z ozdob programu francouzská skupina Grabben Orchestra – osmičlenný soubor stojící na pomezí balkánské dechovky a pouličního umění. Ze Slovenska přijedou Živé kvety, z Rakouska Tankris. Dramaturgie festivalu po celý rok mapuje především českou nezávislou scénu a do Mikulova zve ty nejlepší, které objeví, aby se zde představili na jednom pódiu po boku zavedených umělců. Vedle stálic české scény (Jasná páka, Jiří Schmitzer, Ty syčáci, Květy) zahrají i vycházející hvězdy české scény Zrní nebo skupina Ahmed má hlad. Program doplňují nová jména, například Plumdumplings nebo Kolo kolo mlýnský. Nebude chybět ani skupina CCTV Allstar, mezinárodní seskupení (CZ, SWE, USA, GB, MEX) s hostem Matějem Ruppertem, která vystoupí místo plánované skupiny Neruda,  potýkající se s personálními změnami.
 
Eurotrialog každoročně uvádí speciality, připravené exkluzivně pro festival. Příkladem je skupina Už jsme doma,  která si pozvala spřízněné hudebníky z USA – skupinu Wolff and Tuba z New Yorku. Společně si připraví extra festivalový česko-americký set pouze pro jeden večer.  Nepůjde o žádnou náhodnou akci, obě skupiny se dobře znají, ke společnému hraní však dochází poprvé. Koncertu v Mikulově předchází důkladná společná týdenní příprava.
 
Lahůdkou bude jistě i doprovodná výstava v galerii Konvent. Kromě fotografiií z historie Eurotrialogu budou k vidění velkoplošné fotografie z koncertu Nico v Brně z roku 1985 a další fotografie mapující brněnskou scénu pod názvem Brněnská alternativa.
 
Program 14. ročníku Eurotralogu Mikulov, 24.–25 srpna 2012 
 
pátek 24. 8. 2012
od 18.00 
   
         Jasná páka
         Květy
         Cirkus Ponorka
         Kolo kolo mlýnský
         CCTV All Star & Matěj Ruppert
         Krásné nové stroje
         
sobota 25. 8. 2012       
od 15.30

         Ty syčáci
         Zrní
         Jiří Schmitzer
         Ahmed má hlad
         Už jsme doma
         Wolff and Tuba (USA)
         Už jsme doma & Wolf and Tuba (CZ/USA)
         Plumdumplings
         Tankris (A)
         Grabben Orchestra (F)
         Živé kvety  (SK)
 
 
pátek–neděle              
vernisáž pátek 16:30 Galerie Konvent, Vrchlického 3
NICO V BRNĚ (foto Petr Kadlec)
BRNĚNSKÁ ALTERNATIVA (foto Prokop, Holomíček a další)
Eurotrialog 1999–2011 (foto Šuster)
výstava otevřena celou sobou a neděli
 
Stanování zdarma i hlídané za mírný poplatek, úschovna kol a zavazadel, bezbariérový vstup, čajovna, mikulovská vinotéka. Děti do 15 let v doprovodu rodičů zdarma, studenti s ISIC a Euro 26 sleva 50 Kč
Předprodej: 2 dny za 460 Kč, na místě 550 Kč
Internetový předprodej  www.eurotrialog.cz
 Kamenný předprodej v síti Ticketstream, Ticketportal, Eventim, Polí pět
SMS předprodej na www.gig.cz

Termín a místo konání festivalu:

24.–25. 8. 2012
místo: Mikulov – amfiteátr,
 

Více informací o festivalu naleznete zde:

Festival Eurotrialog | 24. - 25.8.2012 | Mikulov