Na Open Air festival Trutnov 2012 dorazí KORN!

 

Trutnovský kmen vybubnovává: do podhorského ležení přijedou Korn, nejtvrdší kapela v historii festivalu. Svými tvrdými a novátorskými rytmy oblaží naše romantická srdce. Pětadvacátý rok kultovního setkání zároveň zahajuje objednávání vstupenek na dobírku. Cena zůstává stejná jako v loňském roce.

Trutnov, 17. duben 2012

„V povelikonočním čase radostné zvěsti o vzkříšení vybubnováváme, že do podhorského ležení přijede americká kapela Korn. Věříme, že povznesou a vzkřísí i naše duše a svými tvrdými a novátorskými rytmy oblaží nejedno srdce,“ oznamují pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu. Letošní setkání se uskuteční ve dnech 16.-19. srpna na tradičním místě „Na Bojišti“. Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous. Právě jim je letošní pětadvacátý rok festivalu věnován In Memoriam.

Rozmanitost a letošní zasvěcení

„S příchodem jara, v čase radostné zvěsti, kouřovými signály zpod hor oznamujeme, že letošním průsečíkem různých žánrů bude americká kapela Korn, která tento rok vdechne ještě výraznější a extrémnější stylové rozpětí festivalu než je zvykem,“ ohlašují svým tradičním způsobem pořadatelé jednu z hlavních kapel trutnovského festivalu.

„Ač se může zdát, že letošní zasvěcení s metalovými Korn nesouvisí, zdání klame. Právě rozličnost a různorodost přitahuje náš kmen jak můru k hořící svíčce v našich wigwamech. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů. Od undergroundu, přes vážnou hudbu, jazz, etno, písničkáře až po pop či metal, tak jak to měl náš náčelník Václav rád. Čtyřdenní setkání budou korunovat Korn. V undergroundovém stanu budou probíhat nejen přednášky, promítání a debaty, ale bude se zde hrát do ranních hodin, tak jak to měl zase v oblibě Magor. Věříme, že to jejich duše potěší,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

Korn - nejtvrdší kapela, která za pětadvacetiletou historii festivalu v podhorském ležení zahrála.

Pro Trutnov je již typické, že vedle folkových písničkářů, undergroundových, jazzových či popových a etno kapel zde sklízí úspěch i celosvětově známí představitelé tvrdé muziky a metalu. Tuto dá se říci nezáměrně založenou tradici zahájili v roce 1997 Faith No More. „Koncert Korn na letošním trutnovském festivalu považuji za další potvrzení nepsané tradice, kdy na akci, která má po čertech daleko k metalové přehlídce, téměř každý rok vystoupí jako osvěžující bonbónek i nějaká řádně tvrdá a nabušená parta a sklízí u tamějšího tolerantního publika ohromný úspěch. Korn se tak přiřadí k Faith No More, Sepultuře, Soulfly, Mötorhead, Arch Enemy, Sucidal Tendencies, Fear Factory, Cavalera Conspiracy, Moonspell a dalším, kteří již vystoupení ve specifickém podhorském ležení okusili a náležitě si ho užili,“ potvrzuje hudební publicista Petr Korál.

„Je pěkné, že si nás kapela s jejím manažerem našli a chtějí v našem ležení hrát. Letos Krakonošovi na plotně v horách asi opravdu řádně poposkočí pověstné pokličky, neb přijede jedna z nejtvrdších kapel. Fascinuje nás především svými novátorskými postupy, kterými tvrdou muziku a metal obohacuje a posouvá dál. Jsou vždy jakoby o krok napřed,“ doplňuje k tomu Martin Věchet.

Pár střípků, kdo jsou Korn…?

Ve Spojených státech Korn prodali necelých 17 milionu alb a obdrželi šest nominací Grammy, z toho dvě vítězné za skladby „Freak on a Leash“ a „Here to Stay“.  Jsou považováni za tvůrce tzv. nu-metalu, nebo-li nového metalu. „První deska Korn se jmenovala stejně jako kapela a jakmile vyšla, bylo nabíledni, že se ledy na světové hudební scéně budou nadále rychle a svižně hýbat. Korn si tehdy vzali to nejlepší z metalu a obložili to moderním náhledem na věc. Co víc, jejich fanoušci je pochopili, a tak se za oceánem stalo album dvakrát platinové a Evropané z něho byli nadšení také. Hudební novináři začali psát o nu-metalu,“ říká k tomu hudební publicista a novinář Jaroslav Špulák.

Korn se stali vzorem pro řadu dalších kapel, jako Linkin Park, Slipknot, Papa Roach nebo Limp Bizkit. Ve svých začátcích dělali předkapelu Metallice a jsou oblíbenou skupinou božského Ozzy Osbourna, který si je bral na svá tour. Postupem času se stávalo, že Korn samotného Ozzyho zastiňovali a jejich koncerty nabývaly na síle. „Korn se stali jednou z nejúspěšnějších a zároveň i kritikou nejuznávanějších skupin moderní rockmetalové generace, která se už jen pramálo hlásila k tvůrčím postupům a všemožným klišé příznačným pro hard & heavy ikony předcházejících dvou dekád. Její vliv na celý zástup nastupujících mladých kapel té doby je naprosto neoddiskutovatelný. Byli to právě Korn, kteří povýšili podladěný zvuk sedmistrunných kytar na pomyslný nový zákon,“ doplňuje publicista Petr Korál.

Korn a Bojiště – pohnou Korn základy Bojiště nebo myslí?

Předvojem koncertu legendárních Korn bylo loňské trutnovské vystoupení jejich bývalého kytaristy Briana „Head“ Welche, který v roce 1993 kapelu spoluzakládal. Rytmy Brianovy kapely otřásly základy Bojiště a evokovaly zvuk rodných Korn, kteří by měli loňské poselství tento rok završit. „Možná, že hudba Korn rozvibruje území Bojiště natolik, že pohne se základy plánované výstavby nebo s již položenou kanalizací na jeho posvátné půdě, ohrožující existenci festivalu. Lepší by však bylo, kdyby pohnula myslí zdejších novodobých mocipánů, kteří chtějí Bojiště zastavět, a ti přehodnotili své plány na další nesmyslnou výstavbu na zelené louce. Asi naivní představa…,“ říká zakladatel festivalu Martin Věchet.

Poslední deska Korn s elektronickými prvky jejich hudbu opět nejen obohatila a přitvrdila, ale posunula metal o kousek dál. „Korn na poslední desce zní velmi syrově, zvukově trochu připomínají Nine Inch Nails, ale s větší dávkou metalu, kterým zasypou naše romantická srdce. Je zajímavé, že tuto hudbu poslouchají ve velké míře mladé a křehké dívky. Dovedu si představit, kolik svých ortodoxních metalových fanoušků svými novátorskými postupy Korn dokázali naštvat a přivést až do stavu nepříčetnosti. Korn nejsou žádná přísně vyhraněná škatulka, a to je přesně to pravé pro naše festivalové ležení,“ říká k tomu Martin Věchet.

Z té desky jsem nadšený. Ještě víc jsem nadšený z toho, že naše fanoušky rozčílí. Je mi ale úplně jedno, co si budou myslet. S našimi starými fanoušky to nikdy nemůžeme vyhrát. Někteří z nich se zasekli v roce 1994, kdy jsme začínali,“ sdělil k vydání novinky zpěvák Davis. „Nebaví mě, že všichni označují Korn za praotce nu-metalu. Štve mě to. Nechceme upadnout do nostalgie. Řekl bych, že jsme při nahrávání nového alba vytvořili nový hudební styl. Nazýváme ho future metal,“ dodává.

„Ano, Korn vydali řadu alb, některá byla skvělá, jiná o něco horší, nicméně oni na nich stále hledali nové cesty. Na tom loňském, The Path Of Totality, ji našli, když spojili nu-metal s dubstepem. A udělali to tak výtečně, že v důsledku oslovili fanoušky obou hudebních směrů, které spolu do té doby neměly mnoho společného... V této formě tedy dorazí Korn v srpnu do Trutnova. Bude to mimořádně agresivní rocková jízda a navíc setkání s lidmi, kteří v hudbě nikdy neustrnuli,“ říká k jedné z hlavních kapel letošního trutnovského festivalu publicista Jaroslav Špulák.

Více informací o festivalu naleznete zde:

Open Air Festival Trutnov | 16. - 19.8.2012 | Na Bojišti - Trutnov