Open Air Festival Trutnov - Czech Woodstock rozvibrují punkoví Toy Dolls a legendární Marky Ramone

   

Český Woodstock rozvibrují punkoví Toy Dolls a legendární Marky RamoneTuzemští Tommy Indian pod horami šamansky pokřtí desku

V čase pálícího slunka a vůně sušícího se sena vybubnováváme, že Český Woodstock obohatí punkový dvojlístek Toy Dolls a Marky Ramone s repertoárem legendárních Ramones. Z tuzemských kapel na kultovním Open Air Festivalu Trutnov – Czech Woodstock, který se uskuteční ve dnech 15. – 18. 8., vystoupí premiérově punkoví The Fialky, folklórně rockoví Fleret či Tommy Indian, kteří pod horami při šamanském obřadu pokřtí svoji debutovou desku.

 

Přijedou Toy Dolls - bude legrace...

Bude to legrace. Toy Dolls jsou veselá punková kapela, která rebelskou naštvanost přetavila v radost,“ s úsměvem uvádí zakladatel festivalu Martin Věchet. Kdo zažil živá vystoupení Toy Dolls, ví, že lze očekávat tanec, skákání, točení kytarami, ale i zajímavou synchronní choreografii. „Jsme více než spokojeni s tím, čeho jsme s Toy Dolls dosáhli! Nemůžu uvěřit, že i po třiceti letech chodí na naše koncerty pořád davy lidí! Co víc si přát?“ řekl k třicetiletému působeni Toy Dolls zpěvák Michael „Olga“ Algar, který v kapele působí od jejího počátku. A vtipně dodává: „Abych byl upřímný, mám rád ticho. Občas poslouchám Ellu Fitzgerald. Rád se dívám na telku a chodím třeba do hospody nebo si užívám čerstvého vzduchu...“

 

Toy Dolls vznikli v roce 1979 původně jako kvarteto, ale ustálili se na triu. Hlavním zpěvákem se stal Michael „Olga“ Algar. I když je s punk rockem spojena spíše agresivnější hudba a texty, Toy Dolls přišli se smyslem pro humor a legrací (viz třeba skladby jako „Yul Brynner Was A Skinhead“ - „Yul Brynner byl skinhead“ či „My Girlfriendʼs Dadʼs a Vicar“ - „Táta mého děvčete je katolický farář“...).

 

Do roku 2007 skupina prostřídala 14 bubeníků a 12 basistů. Olga je jediný původní člen kapely. V roce 1980 Toy Dolls vydali debutový singl „Tommy Koweyʼs Car“ s písničkou „She Goes To Finoʼs“ na druhé straně. Jeho náklad 500 kopií se rychle prodal a ze singlu se stala sběratelská záležitost. Na vánoce v roce 1982 se jejich punková předělávka klasického dětského hitu „Nellie the Elephant“ stala v Anglii hitem No.1. V roce 1983 pak Toy Dolls vydali debutové album „Dig That Groove Baby“ a hodně koncertovali především v Evropě, Jižní Americe a Japonsku. Paradoxně v Británii odehráli v roce 2007 sérii vystoupení po dlouhé 14tileté přestávce, včetně triumfálního „návratu domů“ na vyprodané show na Durham University.

 

Poslední studiové album Toy Dolls vyšlo na jaře 2012 pod názvem „The album after the last one“.

 

Marky Ramone a Ramones

Další punkovou kapelou letošního trutnovského setkání bude legendární Marky Ramone, vlastním jménem Marc Steven Bell, který získal své hudební jméno v kapele Ramones. Marky v ní působil přes patnáct let od roku 1978 až do jejího rozpadu v roce 1996 se čtyřletou přestávkou a je jednou z klíčových postav této legendární kapely a dá se říci jejím posledním žijícím členem. Marky začínal v jiných zajímavých kapelách jako Dust, Wayne County and the Backstreet Boys, Misfits či Richard Hell & The Voidoid. Po turné s Voidoid Velkou Británii s The Clash se na jaře 1978 seznamuje v baru s Dee Dee Ramonem, který mu nabídnul místo v Ramones. Slovo dalo slovo a Marc se stává Marky Ramonem a zaujímá post bubeníka. Během několika týdnů po jeho příchodu vydávají Ramones album s názvem „Road to Ruin“, kde je také jedna z jejich nejznámějších písní „I Wanna Be Sedated“. Následující rok natáčejí kultovní filmovou klasiku „RockʼnʼRoll High School“. V roce 2001 byl Marky spolu se svými bývalými kamarády z Ramones Johnnym, Dee Deem a Tommym uveden do Rockʼnʼrollové síně slávy. Tentýž rok jim Bono z U2 předává cenu MTV za celoživotní zásluhy v hudbě. V roce 2011 dostali Ramones také Grammy za celoživotní dílo. „Ramones jsou legendární punková ,špinaváʻ kapela a Marky Ramone přijede s jejím repertoárem...Věříme, že při jejich přímočarém punku v jeho ryzí podobě poposkočí nejedno srdce,“ říká Martin Věchet. „Skladby této slavné a pro punk stěžejní kapely zná snad i každý punkový greenhorn, stejně jako jejich skvělé logo imitující prezidentskou pečeť, které se stalo symbolem zdobícím trika a bundy napříč kontinenty,“ doplňuje zakladatel Českého Woodstocku.

 

V současnosti Marky Ramone koncertuje s kapelou Marky Ramoneʼs Blitzkreig, s níž objíždí Matku Zemi. Působí také jako D.J. na Sirius XM Satellite Radio, kde uvádí pořad „Marky Ramoneʼs Punk Rock Blitzkrieg“. Objevuje se v mnoha televizních pořadech, třeba Simpsonovi nebo ZRock.

 

Tommy Indian a další tuzemské kapely

„Někam se jezdí jako do práce a jinam pro zážitek. A takovým místem Trutnov a Český Woodstock je,“ říká k letošnímu premiérovému vystoupení David Landštof, kapelník a bubeník Tommy Indian, kteří vystoupí pod horami jako na jednom z mála vybraných festivalů. Navíc se kapela rozhodla se svým americkým zpěvákem Thomasem na trutnovském Woodstocku pokřtít desku. „Bude to v trutnovském indiánském duchu s menším šamanským obřadem. Woodstock je jedním z festivalů, kde jsme chtěli vystoupit,“ doplňuje kapelník Tommy Indian, kteří slavili úspěch ve dvou celosvětových hudebních soutěžích s dlouhou tradicí - International Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only. A dostali uznání i od samotného Toma Waitse. Z dvaceti tisíc nahrávek z celého světa se kapela dostala se skladbou Slow Slow do užšího výběru, kde už rozhodovaly hudební osobnosti, jako Jeff Beck, Tom Waits, Robert Smith, Mark Foster či Suzanne Vega. A jako jediní z Evropy skončili mezi patnácti vítěznými písničkami v hlavní kategorii.

 

Dalšími vybubnovanými kapelami jsou:

Punkoví The Fialky či moravští Fleret, kombinující bigbeat s lidovkami, kteří vedle Sunflower Caravan, Čokovoko, Petra Linharta a 29 Saiten, Beaty Bocek, řízných garážových punrockových Dead Popeʼs Company či bubenického uskupení Wild Sticks a dalších vystoupí „na Trutnově“ premiérově. Dalšími vybubnovanými kapelami jsou například Vladimír Merta s kapelou, Majerovy brzdové tabulky, Please The Trees, Plastic Swans (sk) či kapela tělesně postižených z Jedličkova ústavu The Tap Tap, kteří při svém prvním loňském vystoupení v Trutnově sklidili velký ohlas.

Více informací k festivalu naleznete zde:

Open Air Festival Trutnov | 15. - 18.8.2013 | Trutnov