Do Rock for People 2013 zbývá necelý týden

Letošní line-up uzavřela mladá pionýrka synth-popu - Chlöe Howl

Tisková zpráva 26. 6. 2013 – Obří stan Staropramen stage pro 12 000 lidí, menší YouTube stage s kapacitou 4 000 hudebních fanoušků, krytá místa pro více než 5 000 lidí, hangáry, ale třeba i Potrefená husa s rozšířeným krytým sezením pro 850 návštěvníků vyžadujících ošetřené pivo do skla a jídlo na porcelán… A k tomu kilometry podlážek, zpevněných ploch a dalších opatření, jak se vypořádat s případnou nepřízní počasí. Tak se festival Rock for People, který začne už v pondělí 1. července Večírkem pro nedočkavé a hned v úterý 2. července přivítá Thirty Seconds To Mars, Bloc Party nebo Amandu Palmer, připravuje na nápor návštěvníků. „Když jsme rozhodovali o tom umístit druhou hlavní scénu do obřího stanu, netušili jsme, že správnost tohoto kroku se ukáže ještě před samotným festivalem,“ říká Michal Thomes, ředitel Rock for People, podle nějž by ani deště neměly narušit hudební produkci: „I když jsou předpovědi na příští týden příznivé, počítáme se všemi variantami. Už nyní celý prostor Festivalparku i okolí připravujeme tak, aby očekávaných 30 tisíc návštěvníků prožilo skvělý ročník.“

 

Připraven je rovněž line-up, který čítá na 200 položek. A nezahrnuje ještě taková lákadla jako každonoční fire a cirkus show souboru Amanitas, Live Jukebox (tedy přívěs s muzikanty hrajícími na přání) nebo řadu hudebních nebo tanečních vystoupení na hlavní runwayi. Posledním potvrzeným jménem na velké stage se stala mladá britská synth-popová zpěvačka Chlöe Howl, která rozčeřila hladinu zájmu ve Velké Británii teprve ve druhé polovině loňského roku. A s o to větší intenzitou nyní (za podpory renomovaného hudebního vydavatelství Columbia) stoupá vzhůru. Podle mnohých se její skladby Rumour a hlavně No Strings stávají hity letošního léta…

 

Na Rock for People jsou až do víkendu v předprodeji vstupenky za 1 650 Kč, respektive po registraci za 1 550 korun. Na místě bude lístek k mání za 1 800 Kč. Jednodenní vstupné začíná na 750 Kč, respektive na 390 Kč na poslední den. Finální program lze prostudovat zde.

 

 Více informací k festivalu naleznete na www.rockforpeople.cz.

 

CHLÖE HOWL

Zběžným pohledem pihovatá sedmnáctiletá roštěnka. Než spustíte Youtube, nevšimnete si možná ani zvláštního pronikavého pohledu a napadne vás něco o tom, jestli tahle děvenka měla zapotřebí nechat se uplacírovat do nějakého tuctového popového producentského divadýlka.

Ale pak uslyšíte hlas, který se do vás zařízne. A už se ho nezbavíte – zařízne se vám do hlavy, i když třeba nerozumíte anglicky. Chlöe Howl si vás podmaní po několika taktech.

Chlöe Howl ve svých písničkách v garážově elektro/synth-popovém kabátě předkládá autenticky drsný obraz života dnešních teenagerů, aniž by si brala servítky nebo dělala iluze. V písničce No Strings říká o zodpovědnosti ve vztazích natvrdo: “Na tvoje “jen tak bez závazků” a “já když tak cinknu” ti s..u, … hrajou naší písničku, tancuješ blízko, ale zas ne úplně, připadáš mi nedospělý a nevíš vůbec, která bije… už žádny prostocviky v tvý posteli…”

A v Rumours zavírá každou sloku mrazivě drsného příběhu 13leté teenagerky, která otěhotněla s drogovým dealerem svého bratra, a sociální dávky propíjí s milencem, který z ní udělal vězně, frází a refrénem “…ale možná jsou to jen drby, a když se jí zeptáte, odpoví: Chci to nějak pořešit a bejt sama sebou, chci to nějak pořešit a naučit se hrát s kartama, který mi byly daný..”

Svoji spolupráci s Columbií komentuje s humorem “Baví mne říkat kámošům, no jsem u labelu kde je jen nějakej Bob Dylan a Bruce Springsteen, ale žádný opravdu velký jména…” Jedním dechem ale vážně a s respektem mluví o skvělých spolupracovnících (mj. producent Chris Zane), kteří jí nikam netlačí a “jen” jí pomáhají najít tu správnou polohu a aranže u písniček.

Deník Guardian ji označuje za interpretku, osobnostně výrazně vyčnívající nad průměr popové produkce, a to nejen v dané věkové kategorii. Máme se tedy nač těšit.

Chlöe Howl má dnes, přesně týden před RfP, v Londýně svůj první samostatný vyprodaný koncert coby headliner, a tak je velká šance, že jednou budete dětem nebo možná vnoučatům vyprávět: Tehdy, když jsme se s maminkou seznámili na Rock for People v Hradci, jsme tuhle skvělou zpěvačku viděli úplně na začátku kariéry!