Kauza drogy a JamRock dosud neuzavřena!

 

Pořadatelé jednoho z obřích festivalů JamRock v Žamberku

obrželi úřední listinu s hlavičkou Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování podepsanou elektronickým podpisem plk.Mgr. Tomášem Kubíkem, náměstkem ředitele NPC SKPV ve věci stížnosti nejmenované občanky, která dala podnět k vyšetřování propagování drog tímto festivalem.
O odpověď na celou kauzu jsme požádali vydavatele odborných titulů Libora Pavlatu, který je současně i hlavním pořadatelem a dramaturgem festivalu: „ My jsme totiž opravdu poslední z velkých festivalů, který se celý koná v přírodě pod Orlickými horami a navíc na trávě. Dotyčná osoba by pak musela zakazovat používat výrazy jako klacek, péro, kozy, perník a desítky dalších, které však nemají v češtině náhradu. A trávě se nám zatím opravdu nechce říkat grass nebo „to zelený, co čouhá ze země“.
 
Navíc mám pocit, že osoba, která si stěžuje a volá po, dle mého názoru, jistém druhu cenzury a zákazu formy propagace JamRocku, žije poněkud mimo realitu.
Ono to zároveň jaksi mimovolně charakterizuje dnešní dobu. Drogy žádným způsobem nepropagujeme a je absurdní a zároveň i smutné, že se někomu při vyslovení tráva, vybaví jen marihuana. Navíc by mě zajímalo jak jinak by dotyčná osoba napsala slovo tráva, pokud by chtěla, tak jako my, zvýraznit odlišnost od ostatních, čim dál více industriálních a příměstských festivalů. Totiž „praotec rockových festivalů Woodstock byl taky na trávě. A my chceme vrátit slovu festival původní hodnotu – totiž volnost, přírodu, pohodu a společně sdílenou radost ze života a mládí.
 
JamRock funguje jako jakási celorepubliková studentská oslava prázdnin, ke které tyto věci patří. Nepatří k ní však v žádném případě pokrytectví, navíc tématem letošního ročníku jsou šedesátá léta a v tomto duchu budou probíhat i diskuze s významnými a zajímavými osobnostmi.“ řekl k celé kauze dramaturg festivalu Libor Pavlata.
 
Celou věcí se také zabývá magistrát hl.města Prahy a zatím není uzavřena, protože pořadatelé z důvodu nedostatku času a vzdálenosti dosud, krom telefonátu, nereagovali.
Více informací k festivalu naleznete na www.jamrock.cz.