Festival Příští vlna/next wave - startuje alternativní debaty o alternativě

Festival …příští vlna/next wave…

a Studio Hrdinů pořádají cyklus debat Možnosti alternativy s českými umělci, kteří navzdory době vytvářeli progresivní, mnohdy neoficiální a apelativní inscenace, happeningy a jiné (nejen divadelní) projekty. Prvními hosty budou editorka Knihovny Václava Havla Anna Freimanová a zakladatel Divadla Na tahu Andrej Krob. Setkání se uskuteční ve středu 20. března od 20.00 ve Studiu Hrdinů (Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47). Debaty budou nahrány a na podzim, kdy propukne dvacátý ročník festivalu …příští vlna/next wave…, společně s dalšími texty vydány knižně.

Anna Freimanová (nar. 1951) pracovala v 70. letech jako asistentka režie v Divadle Na zábradlí, později jako knihovnice v divadelním oddělení Národního muzea a Městské knihovny. Angažovala se v samizdatových edicích, zejména při vydávání časopisu O divadle. V letech 1990 – 2003 pracovala v Kanceláři prezidenta republiky jako tajemnice Václava Havla pro literární a divadelní agendu. V těchto letech mj. edičně připravovala většinu českých vydání jeho děl. V 90. letech spoluzaložila divadelní a literární agenturu Aura-Pont a Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Nyní působí v Knihovně Václava Havla jako editorka, uspořádala rozsáhlý soubor všech textů, které Václav Havel kdy napsal o divadle. Kniha Václav Havel: O divadle vyšla v roce 2012.

Andrej Krob (nar. 1938) je první inscenátor divadelních her Václava Havla a tvůrce Originálního videožurnálu. Od roku 1963 působil v Divadle Na zábradlí jako jevištní technik, kulisák a asistent. Zde se seznámil s režisérem Janem Grossmanem a Václavem Havlem. V roce 1975 založil Divadlo Na tahu, kde nastudoval a veřejně uvedl Žebráckou operu Václava Havla, od té doby jej pronásledovala Státní bezpečnost. Na přelomu let 1976/1977 se stal jedním z prvních signatářů Charty 77, poté jej vyhodili z divadla, živil se jako montér těsnění oken. V roce 1989 obnovil Divadlo Na tahu. Jako divadelní režisér hostoval v mnoha českých i zahraničních divadlech.

Více informací naleznete na www.nextwave.cz.