Znojemské historické vinobraní 2013 přivítalo 70.000 lidí

Znojmo 16. září 2013 – Ani deštivé počasí neodradilo desetitisíce lidí od návštěvy Znojemského historického vinobraní, které letos otevřelo brány již po třicáté. Široká nabídka vína, burčáků, gastronomie a také nejrozsáhlejší program v historii vinobraní, přilákaly do znojemské městské památkové rezervace sedmdesát tisíc návštěvníků. A ti, kteří se nezalekli nepřízně počasí, určitě nelitovali. Produkční tým Znojemské Besedy připravil atraktivní multižánrový program, ve kterém vystoupilo celkem 941 účinkujících. Stoly mázhauzů i 124 stánků na tržištích byly plné dobrot, víno a burčáky ze znojemské oblasti bylo možné ochutnat ve 48 stáncích na tržištích, v 60 mázhauzech a mnoha dalších kamenných provozovnách. Nechyběl tradiční historický průvod v čele s králem Janem Lucemburským a královnou Eliškou Přemyslovnou, který na pozadí středověké architektury vytvořil unikátní podívanou. Vše korunoval nádherný závěrečný ohňostroj.

 

Velkolepá oslava vína, kultury a historie proběhla v srdci znojemské městské památkové rezervace na devíti paralelních scénách. Na hlavní scéně na Masarykově náměstí sklidili obrovský potlesk nejen hvězdy zvučných jmen jako Miro Žbirka, Jana Kirschner, Desmod, Charlie Straight, 4TET Jiřího Korna, a Cigánski diabli, ale i Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Fleret, F-Dur Jazz Band, Šlapeto či alternativní Zrní. Na dalších scénách se vystřídalo mnoho dalších umělcú, kteří návštěvníkům umožnili vybrat si z široké nabídky hudebních žánrů a typů zábavy.

 

Unikátní historický průvod krále Jana Lucemburského, ve kterém letos vystoupilo 491 kostýmovaných historických postav, 39 koní, 2 velbloudi, 16 psů a 14 dravých ptáků, se při své pouti historickým centrem Znojma setkával s nadšenými ohlasy publika, které se postupně připojovalo ke konci průvodu, aby doputovalo na Masarykovo náměstí, kde velkolepý historický program oba dny vrcholil. V pátek jej uzavřela působivá ohňová show v podání skupiny Pa-li-Tchi. V sobotu historický průvod prošel městem za denního světla a vyvrcholil historickou podívanou v podání šermířů, kejklířů a minessengrů. Nechybělo ani tradiční předávání klíčů od města, předávání práv konšelům, trestání nepoctivých vinařů a odsouzenců. Jako nový král se představil profesionální herec Miroslav Hrabě a podle nadšených ohlasů z publika zvládl svou roli královsky.

 

Na přípravě a organizaci Znojemského historického vinobraní se podílí zhruba šedesátičlenný produkční tým. Takže potlesk, který každoročně sklidí za své výkony účinkující umělci, patří také jim,“ říká Ing. Dušan Varga, ředitel Znojemské Besedy, která Znojemské historické vinobraní organizuje. „Deštivé počasí zřejmě tento rok odradilo od návštěvy vinobraní mnoho lidí. Těch 70.000 návštěvníků, kteří se pátečního děště nezalekli, si Znojemské historické vinobraní jistě užili a odcházeli spokojeni. Pokud se návštěvnost vinobraní přiblíží dvojnásobku počtu obyvatel města, je to nejspíš důkaz toho, že snažení organizátorů není marné. Proto rádi uvítáme všechny milovníky vína a dobré zábavy na Znojemském historickém vinobraní také příští rok,“ dodává Dušan Varga.

 

Speciální pochůzkové degustace vín originální certifikace, kterou připravilo sdružení vinařů VOC Znojmo na vyhlídce u znojemského hradu, se zúčastnilo přibližně 7.000 návštěvníků. U rotundy sv. Kateřiny se vypilo 48.000 degustačních porcí. Včetně prodeje vína v lahvích je to celkem 5.400 lahví vína z produkce 14 vinařství, která pod značkou VOC garantují chuťově plná a aromatická vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené z ověřených oblastí Znojemska,“ řekl Bc. František Koudela, předseda VOC Znojmo.

 

Vrcholem Znojemského historického vinobraní, kvůli kterému se i tento rok v sobotu večer zcela zaplnilo Masarykovo náměstí, byl nepochybně závěrečný ohňostroj. Letošní trval patnáct minut a dvacet vteřin a byl odpalován ze dvou míst. Úvod ohňostroje patřil stříbrné princezně s kyticí ohňových květů, které byly symbolem večera, v prostoru pranýře uprostřed náměstí. Druhá část ohňostrůjné show evokovala veselí nad úrodou vína, kdy veselý Bakchus symbolicky ovládl celý prostor starého města. „Pro tuto část ohňostroje byly postaveny dvě hydraulické věže, které umožnily realizaci výškových efektů různých barev a tvarů v souladu s vysokou budovu kláštera, která spoluvytvářela kulisu ohňostroje,“ řekl tvůrce ohňostrůjné show Ivan Martinek z Theatrum Pyroboli. „Závěr, nazvaný Sláva vinobraní, přinesl všem účastníkům Znojemského historického vinobraní slavnostní kytici ohňových květů, která byla poděkováním za jejich účast,“ dodal Ivan Martinek.